Ana içeriğe atla

Hayat Bilgisi


Bazen bazı şeyleri daha iyi idrak edebilmemiz için yüreğimizin artçı sarsıntılara ihtiyacı vardır. Nasıl ki depremlerden sonra toprak iyice yerleşir yerine öylesi bir şey bu da işte. Sevdiğimiz birisinden duyduğumuz bir eleştiri veya hakkımızda söylenmiş olumsuz bir cümle kendimize gelmemizi sağlayabilir. Beklemediğimiz bir anda beklemediğimiz yerden vuran ufak sarsıntılar aslında çok da iyidirler farkında olmasakta...
Bizi kendimize getirir. Nerede yanlış yaptım diye düşünmemizi sağlar. Ola ki böyle bir durumda kendimizi karanlıklara gark edersek bir arpa boyu yol alamayız ve sarsıntılar bir ömür boyu sürmeye devam eder. Sevdiğimiz veya sevmediğimiz herhangi birisinden duyduğumuz olumsuz cümleler karşısında fevri hareketlerde bulunulmamalı, acaba ben ne yaptımda bunu duydum demeli,kendimizi sorguya çekmeliyiz. Eğer gerçekten bir hatamız var ise bunu düzeltme yollarına gitmeli ve kimseye bunları bize hatırlattığı için  kin beslememeliyiz. Aksine ona minnettar olmalıyız. Farkında olmadan hayatımıza dokunmuş,bizi sarsıp,kendimize getirmiştir çünkü... Hiç kimse mükemmel değildir. Sanırım mükemmel olmak şu dünyadan gelmiş geçmiş  insanların hiç birisinde mümkün olmayan bir şeydir. İnsanı mükemmel yapan şey; olaylar karşısında sergilediği tutumdur. Unutulmamlıdır ki hayatımıza girip çıkan her insanın bir görevi vardır. Kimisi bizi kendimize getirir,kimisi aşkı öğretir,kimisi dostluğu öğretir. Yahut kimisi de bize bir çelme takar düştüğümüzde nasıl kalkmamız gerektiğini öğretir... Bu sebeple kimseye kin beslemeye gerek yoktur. Kin ve haset insanın kendisini yıpratan,kalbini yoran bir duygudur.  Kalbimizde layığı ile oturan kişilere sıkı sıkı sarılıp kucaklamalı,bizi yoran insanlara hak ettiği üzere yol vermeliyiz... Sarsıntılar ile bizi kendimize getiren insanlara minnettarız🙏🏻 Her ne olursa olsun iyi ki gelip geçtiler hayatımızdan...

Yorumlar

 1. Bence de iyi ki gelip geçtiler 😊yüreğine sağlık canım benim çok güzel bir paylaşım olmuş gerçekten yüreğin dert görmesin güzel yüreklim benim sevgiler 😊❤

  YanıtlaSil
 2. Sanırım beni sarsıp kendime getiren kişiye daima şükredeceğim

  YanıtlaSil
 3. Hayat bilgisinden geçmişsiniz anlaşılan. Herkesin bir rolü var şu hayatta. O yüzden hepimiz üzerimize düşen rolü oynuyoruz. Bizimle aynı sahneyi paylaşanlar için de böyle. Dizilerde bile hep mutlu olan karakterlerle birlikte olunulmuyor. Arada acı çektirenlerde serpiştirilmiş rol icabı. O yüzden kin beslemek sadece bizim kalbimizi karartır, o kadar... Güzel bir yazıydı. Kaleminize sağlık:)

  YanıtlaSil
 4. Harika bir yazı olmuş sanki şuan ki duruma yazılmış.Teşekkür ederim dostum.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…