Ana içeriğe atla

Bir kitap okudum modum değişti :)

En huzurlu ve güzel aktivitelerden biridir kitap okumak. Şöyle bol yastıklı rahat bir kanepeye uzanıp, mevsim bitkilerinden hazırlanmış bir fincan çay eşliğinde, sizi adeta içine çeken bir kitap okumak gibisi yoktur. Hem sakin hem de dolu dolu zaman geçirmenizi sağlar.b
Bambaşka dünyalara yolculuğa çıkarır. Ama öyle her kitabı okumak da olmaz. Sizi içine çeken dedim ya; işte öyle akıcı, sürükleyici ve kendisini sevdiren bir kitap olması lazım. Hani başucunuzda yer etmesi gereken cinsten. Okurken düşündüren, düşündürürken keşfettiren…
Sizin için ilaç gibi gelecek, bitmesini hiç istemeyeceğiniz 10 kitap seçtim. Çay da hazırsa, keyifli okumalar!
bir-kitap-okudum-modum-degisti
1- Dövüş Kulübü – Chuck Palahniuk: 
Yeraltı edebiyatının en önemli kitaplarından biri. Tüketim toplumuna, güzellik algısına, kazanma hırsına, birincilik ve mükemmellik yarışına ağır eleştirilerde bulunuyor. Mizahi dili ve alaycı tarzıyla karanlık ve keyifli. Filmi de “mutlaka izlenmesi gereken filmler listesi”nde baş sıralarda.
2- 1984 – George Orwell: Tüm zamanlar ve neredeyse her toplum için geçerli olan distopik bir roman. “Korku imparatorluğu hakim olsaydı gündelik hayatımız nasıl olurdu”ya ışık tutuyor. Üstelik bunu bir “sözde aşk” etrafında işliyor. Dikkatli okuyun zira “BIG BROTHER IS WATCING YOU!”
3- Aşk ve Gurur – Jane Austen: 18. yy İngilteresi’nde, evliliği değil kariyeri seçen bir kadın tarafından yazılmış olması, bu kitabın en önemli özelliği. Dönemin kadınlarının iç dünyasına, hayata ve aşka bakış açısına bir kadın gözüyle yaklaşan kitap, bir ilişkinin değişen seyrini anlatıyor.
4- Yabancı – Albert Camus: Fransız varoluşçu Alber Camus’nün absürd felsefesini anlattığı eseri. Cezayir’de rastlantısal bir şekilde bir Arap’ı öldüren Fransız Meursault’nun, ölümüyle sonuçlanacak yolda, her şeye yabancılaşma sürecini anlatıyor. Kitabı okurken hayatınızdan çok şey bulacaksınız.
5- Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry:Küçük Prens’in içinizi ısıtacak ve en çocuk yanınıza dokunacak öyküsü. Küçük Prens’in merakı, kırılganlıkları, kaşifliği ve öğrendikleriyle yeniden saf hissedeceksiniz. Dünyanın en çok okunan kitabı olması, bu kitabın bir başka önemli yanı.
prens
6- Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski:Dostoyevski’nin bir insanın iç hesaplaşmasına değindiği ve bunu yaparken de dönemin toplumsal ve siyasal yapısını eleştirdiği romanı. Hukuk fakültesi öğrencisi Raskolnikov’un suç, ceza, iyilik, kötülük ve masumiyetle imtihanını anlatıyor.
7- Dönüşüm – Franz Kafka: Bir sabah uyandığında böceğe dönüştüğünü fark eden Gregor Samsa’nın hikayesi. Bir insan nasıl böcek olur? Eleştirmezse, sorgulamazsa, itaat eder ve korkarsa… Bu kitap, Kafka’nın önce insana sonra sisteme attığı bir tokat niteliğinde.
franz-kafka
9- Jane Eyre – Charlotte Brontë: Bu kitabın en önemli özelliği; Victoria Dönemi’nde, kadın yazarların dikkate bile alınmadığı bir zamanda, bir kadın tarafından yazılmış olması. Farklı sınıftan iki kişi arasındaki aşkı anlatan roman; dini baskıyı, sınıf ayrımını ve erkek üstünlüğünü gerçekçi bir biçimde yansıtıyor. Kadın özgürlüğü ve haklarına sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca birçok film ve televizyon uyarlamasının olduğunu da unutmayalım.
10- Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali:Kitaptan bihaber olup da atıp tutanların aksine, bu kitabı okuyabilir ve Kürk Mantolu Madonna’nın aslında Maria Puder karakteri olduğunu öğrenebilirsiniz. Sadece bu da değil. Sessiz ve sakin Raif Efendi’nin Maria Puder’e olan tutkulu aşkına ve içinde kopan fırtınalara da tanık olabilirsiniz. Dünyanın en silik adamı bile, karmaşık bir ruha sahiptir.
kurk-mantolu-maddonna

Yorumlar

  1. Keyifli okumalar canım benim 😊keyfini çıkar seviyorum seni sevgiler 😊😘

    YanıtlaSil
  2. Aşk ve Gurur,Küçük prens,Jane Eyre, Suç ve Ceza okuduğum kitaplar.1984 ve Yabancı 'da okuma listemde.Eh epey kesişen kitabımız varmış :)

    YanıtlaSil
  3. Ablaa harika kitaplar seçmişsiiin <3

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…