Ölüme Dair

ölüm kapak fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu
Cümleten selamlar dostlar;
İki haftadır iki ölüm haberi almak beni bu yazıyı yazmaya itti. Ölüm ile ilgili düşüncelerim dönüp durmaya başladı kafamda... Sizler neler düşünüyorsunuz peki ölüm hakkında?
Ben öyle derin bir inanca sahip olmak istiyorum ki Mevlana Hazretlerinin tasviri gibi Şeb-i Aruz(Düğün Günü) olarak bakmak istiyorum ölüme. Sevgiliye kavuşmak gibi...

Babam ölüm için, doğum gibi düşün demişti. Anne karnındaki bebeğin doğum vesilesiyle başka bir aleme geçişi. Ölüm de böyle bir şey...
Hayatta en çok korktuğumuz şeylerden birisi sevdiklerimizi kaybetmektir öyle değil mi? Annesizlik babasızlık hangi yaşta olursa olsun ağır gelir insana. Eşini,kardeşini,dostunu kaybetmek... Hepsi birbirinden acıdır. Ama tek gerçektir ölüm... Ne diyor ayet- kerimede ''Her nefis ölümü tadacaktır''

Ve Necip Fazıl ne güzel söylemiş;
Ölüm Güzel Şey
Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber...
Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?...
Öleceğiz müjdeler olsun,müjdeler olsun !
Ölümüde öldüren Rabbe secdeler olsun!

Kapı kapı, yolun son kapısı ölümse;
Her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse!
O demdeki,perdeler kalkar,perdeler iner,
Azraile hoşgeldin,diyebilmekte hüner...

O dem çocuklar gibi sevinçten zıplar mısın?
Toprağın altındaki saklambaçta varmısın?
Ölüm ölene bayram,bayrama sevinmek var;
Oh ne güzel,bayramda tahta ata binmek var.!...

Ufka bakarlar;ölüm uzaktamı uzakta...
Ve tabut bekler,suya inmek için kızakta.....
Sultan olmak dilersen,tacı,sorgucu,unut !
Zafer araban senin,gıcırtılı bir tabut!

Necip Fazıl Kısakürek
 Mal,mülk,makam,mevki hepsi boş hepsi. Şu dünyaya ölümsüz bir eser bırakabilirsen ne mutlu. Sen ölsende yaşasın adın,hele birde ardından hayır duaları eden olursa ne büyük bir gururdur Rabbinin katında...Bir okul bir çeşme,br bina,bir hayır kurumu,bir kitap aklına ne gelirse bıraktığın eserden faydalanan olursa amel defterin kapanmaz sevapların bonus bonus yazılır deftere diye biliyorum. 
Kalp kırmadan,insanları üzmeden,güzel şeyler yaparak,severek,sevilerek,taşkınlık yapmadan,yalandan dolandan uzak kalarak,insan gibi insan olarak yaşayana ne mutlu. Belkide biraz olsun Hz. Muhammed'in (s.a.v) hayatından bilhassa güzel ahlakından örnekler alarak yaşasak ne güzel bir rehber olur bizlere.
Bir hadisi şerif okumuştum, iki günü birbirine denk olan ziyandadır diye. Yani demem o ki her günümüz bir  öncekinden daha hayırlı ve bereketli olur inşallah. Rabbim hayırlı ömür ve hayırlı ölüm versin hepimize...
Sevdiklerinizden ayrılırken onlara sıkı sıkı sarılın ve bir yerden ayrılırken muhakkak surette hakkınızı helal edin deyip çıkmayı ihmal etmeyin 😊

Ey Muhammed! Senden önce de hiçbir insanı ölümsüz kılmadık, sen ölürsün de onlar baki kalır mı? Senin ölmenle rahata kavuşacaklarını mı sanıyorlar? (ENBİYA/34)
Allah, sizi yarattı, sonra da sizi öldürecektir. İçinizden kimi de, biraz bilgiden sonra eşyayı önceki bildiği gibi bilmesin diye, ömrün en kötü çağına kadar yaşatılır. Şüphesiz ki Allah çok bilgili ve büyük kudret sahibidir. (NAHL/70)
Sonra siz bunun ardından, muhakkak ki öleceksiniz. (MÜ'MİNUN/15)
Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)
Sen elbette öleceksin, onlar da elbette öleceklerdir. (ZÜMER/30)
-

Yorumlar

 1. Ne guzel yazmışsın insanin iç dünyasını sorgulatacak cinsten..Allah son nefemisize kadar imansiz ayrilmamayi nasip etsin.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Cok guzel yazmissin.. Necip Fazilin sozleri harika.. Hic guzel olmazsaydi ölür müydü Peygamber!

  YanıtlaSil
 4. Ölüm son değil.başlangıçtır aslında layığıyla imtihanını verebilene.Korkumuz ölmek değil korkumuz topladığımız sevapların terazide eksik kalacağını düşünmek.

  Öyle yaşayalım ki ölüm bikr razı olsun bizden inşallah.Ölenlerede Allah rahmet eylesin...

  Çok seviyorum bu tarz konuları.Ellerine sağlık 😃

  YanıtlaSil
 5. Necip Fazıl ne güzel söylemiş; Gerçekten Azraile hoşgeldin,diyebilmekte hüner...


  Rabbım ölümün en hayırlısını versin inşallah

  Yüreğine emeğine sağlık canım benim Rabbım daha nice güzel ömürler yaşatsın inşallah ....En güzeline Emanet ol Can Sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel bir şiir. Nezip Fazıl severim ama itiraf edeyim ilk kez okudum bu şiirini. İnsana tüm hayatını sorgulatacak bir yazı yazmışsın Berika. Kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba ;

  Bloğunuzu ilgi ile takip ediyorum. Çok faydalı içerikler paylaşıyorsunuz. Bloğunuz'dan para kazanmak için %50 Komisyon ile İnstaKitap Setine Satış Ortağı Olabileceğinizi Biliyor Musunuz ? https://goo.gl/iLiflK

  İnstakitap İnstagram üzerinden para kazanmanın kitabı para kazanmanın tüm metotları, butik açmak, satış yapmak, takipçi artırmak, 4 ayrı kazanç metodu.
  Herkese hitap eden yöntemler, sürekli güncellenen tedarikçiler, hepsi 3'lü kitap setinde. Sitemize gelen 100 ziyaretçiden 1'i sipariş veriyor.

  Sizi de satış ortaklarımız arasında görmekten memnuniyet duyarız.

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. Ölümü çok az hatırlıyoruz belki de. Zaten her an ölümü hatırlasa insan istese de kötülük yapamaz. Anı yaşar her saniyesini dolu dolu geçirir.

  YanıtlaSil
 9. Ben yorum yazmıştım gitmemiş tekrar yazıyorum ölüm huzurlu yaşamak ise zor bu dünyada herşey eğlence ve oyun ama ahiret asıl güzel olandır tabi hakidiyorsan Rabbim doğru yoldan ayırmasın.Sevdiklerimizin değerini bilmeli onların bize verilen bir hediye olduğunu anlamılıyız.Rabbim herkese hayırlı ölüm nasip etsin.Hayatında tadını en iyi şekilde çıkarta çıkarta yaşamalıyız üzüntülerin geçici olduğunu kafamıza kazımalıyız ve her daim şükretmeliyiz.Oh bee hayatı ve herkesi çok seviyorum.Valla Berika sayende rahatladım kafamdaki şeyleri buraya döktüm diye bilirim.

  YanıtlaSil
 10. Şu dünyada inanılası tek gerçek topraktır ve ondan gelip ona gittiğini bilendir...Ölümü unutmamak lazım gerçekten. Bir son değil başlangıç..

  YanıtlaSil
 11. Ölüm anii,Dünya fani.. Topraktan geldik. Toprağa döneceğiz. 😔😔

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar