Ana içeriğe atla

Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi

allah'ın elçisi muhammed film afişi ile ilgili görsel sonucu

Bugün birçok eleştiriye maruz kalmış bir film hakkında konuşalım istedim. İki gün önce gittim Allah'ın Elçisi filmini izlemeye. Doğrusu bir film olarak çok beğendim.Birçok Holywood yapımı filme taş çıkartacak cinsten.İlahiyatçı veya islam tarihçisi olmadığım için filmde anlatılan olayların ne kadarı doğru bilemem ama üniversitedeyken gördüğüm Arap Tarihi  derslerinden yola çıkarak baktığımda, islam öncesi dönemdeki zihniyetin doğru bir şekilde yansıtıldığını gördüm. Malum o dönemde kölelik had safhada ve kadınlara verilen değer sıfırdı. Film Hz. Muhammed'in doğumunu ve yaşamını konu almıştı. 
allah'ın elçisi muhammed film afişi ile ilgili görsel sonucu
Filmin İslamofobik nefreti izale etme çabası takdire şayandı. Filmin müzikleri bu konuda usta olan A R Rahman'a teslim edilmiş. Kesinlikle doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Heyecan ve gerilim dolu sahneleri,yaşattığı duygu patlamaları son derece etkiliydi. Zaten filmin yönetmeni Majid Majidi olunca beni direk kendisine çeken bir film oldu. Majid Majidi'nin diğer filmlerini de izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.İran yapımı olması,şii filmi olması vs vs nedenler ile ön yargı oluşmuş olsada bence ön yargılarınızdan kurtulup bu filmi izlemeye gidin. He rşeyden evvel kültürel bir etkinlik... Beğenip beğenmemek size kalmış. 
allah'ın elçisi muhammed film afişi ile ilgili görsel sonucu
Eğer aranızda filmi izleyenleriniz varsa lütfen yorumda görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız.
Benden mini bir tavsiye: Filmi orijinal seslendirmesiyle alt yazılı olarak izleyin :)Yorumlar

 1. Bu filmi vizyona girdiği gün izlemeyi çok istiyordum, olmadı. Hafta içinde inşaallah...

  YanıtlaSil
 2. İlla ki yüzünü göstereceğiz, endamını şu aktörle tasvir edeceğiz dememişlerdir umarım. Merak ediyorum, izleyeceğim ama şunu söylemek isterim maalesef İran müslüman bir ülke olmasına rağmen islamiyet adına hizmetten çok zarar getiren haller içinde olmuştur. Önyargı ile gideceğim. Tekrar yorumumu yazarım. Aklıma düşürdünüz iyi oldu, selamlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efendimizin yüzü hiçbir şekilde gösterilmemiştir. İran icin Söylediklerinizde haklisiniz. Bi izleyip görün bakalım :)

   Sil
 3. G+ da, şii filmi izlemeyin izlettirmeyin diyen yayınlara rastlamıştım. Filmi izlememiştim ama tepkimi yine de gösterdim...
  Majidi'nin filmlerinden izlediklerimden oldu. İzlenmesi gereken bir yönetmen. Film bildiğim kadarıyla Peygamberimizin 13 yaşına kadar olan dönemini anlatıyor. Bundan emin olamadım. Öyle midir diye sorayım. Sinemada izlemek isterdim ama sanırım fırsat bulamayacağım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Evet 13 yaşına kadar olan hayatı konu edilmiş. Ben tesekkur ederim yorumunuz icin :)

  YanıtlaSil
 5. Ben Farsça aşkımdan dolayı çok İran filmi izledim. Ülkenin dini ve siyasi olarak yanlışları var elbette ama filmlerini seviyorum. Bu filmi de merak ediyordum, uygun zamanda izleyeceğim inşallah. Sevgiler canım ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman orjinal seslendirmeyle izlemelisin çok iyi oluyor :) Yorumun için çok teşekkür ederim ❤❤❤

   Sil
 6. Benim de merak ettiğim filmlerden biridir en kısa zamanda gitmek istiyorum inşallah ...Burada güzel bir anlatım olmuş sevgiler ...

  YanıtlaSil
 7. Bu filmi izlemeye karşı olanlardanım. Zira Peygamber Efendimiz canlandırılmış.

  YanıtlaSil
 8. Yuzu gosterilmiyordu filmde zaman zaman elleri ve saclari gorunuyordu ama bu da ne kadar doğru bilemem tabi :)

  YanıtlaSil
 9. bende izledim bazı yerleri yanlıştı ancak film olarak gerçekten muhteşemdi bence, güzel tanımlamışsın ablacım ;)

  YanıtlaSil
 10. Film; İslami, tarihi, sanatsal vs. her açıdan eksiksiz ve mükemmeldi. Yönetmenin devam niteliğinde çekeceği diğer iki filmini de dört gözle bekliyorum. İnşallah onları da izlemek nasip olur.

  Orjinal - Türkçe altyazılı versiyonunu izleyemedim maalesef. Çünkü bulunduğum şehirde geç saatte veriliyordu altyazılı şekli. Ve geceyarısı ilçeye dönemezdik. Hayırlısı..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…