Ana içeriğe atla

Mavi Kelebekler

Mevsim yaz,güneş iyiden iyiye kendini hissettirmişti.Aylardan Temmuzdu Ajla'nın en sevmediği aydı Temmuz ayı..Bosna Hersek'in en güzel zamanlarıydı aslında.O kara kıştan sonra havanın günlük güneşlik olması bir nimetti ama tüm bunlar Ajla'nın umrunda değildi.Çünkü bundan 20 sene önce onun ailesi tamda bu ayda uçmuştu sonsuzluğa...Gözlerinin önünde yaşanan kanlı vahşet ne yapsa da silinmiyordu hafızasından.Kolaymiydi adına "Srebrenitsa Katliamı" dedikleri şey hem ailesini hemde onca sevdiğini koparmişti ondan.O gün evlerinin altındaki odunluğa saklanmasaydı şu an yaşıyor olmayacaktı...Annesi ve babası onu saklambaç oynuyoruz deyip kandırıp,canilerin elinden kurtarmis,kendi canlarını feda etmişlerdi.Kendisini söbelemeyen kimse olmayınca saklandığı yerden çıkıp yukarı çıkmıştı.Gördüğü manzara karşısında ne yapacağını bilememisti çünkü o daha alti yaşında bir kız cocuguydu.Annesi babasi kanlar içinde yerde yatiyorlardi,anne ve babasına seslendi ama ona cevap veren olmadı.Günlerce anne-babasının uyanmalarını beklemisti.Askerler onu bulduklarinda açlıktan ve susuzluktan bîtap düşmüş bir haldeydi.Anne babasını toprağa koyarken mavi kelebekler ucusuyordu etrafta herkes ağlarken sevdiklerinin arkasından Ajla tebessüm ediyordu kelebeklere bakıp.Annem babam kelebek oldular diye gecirdi içinden.Ve o günden sonra gördüğü bütün mavi kelebekleri yakalayıp,sohbet etti mutemadiyen.Artık büyümüş ve her seyi anlamis olsada nerede mavi bir kelebek görse anne ve babasını hatırlardı...

Mavi Kelebeklere saygıyla...

Yorumlar

 1. Üzülüyorum okudukça ama gerçekler böyle...

  YanıtlaSil
 2. Batı vahşetin hesabını verecektir.
  :( :( :(
  Ağlamamak için bir nedenimiz yok. Batının yaptığı vahşet budur. Batı heryerde batıdır. Canidir... Vahşidir... Katildir. Batı bir gün bunun hesabını verecektir!..

  Profösör

  YanıtlaSil
 3. Aklıma Kıbrıs'taki Türkler geldi onlarda bu vahşeti yaşamışlardı Allah'ım o canileri ıslah etsin bu dünyanın yalanlarına tapanlardan uzak tutsun bizleri.

  YanıtlaSil
 4. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 5. Sağımızda solumuzda zulüm yer değiştiriyor ama devam ediyor. Sıcak savaştan bazen daha zalim oluyor bu soykırımlar, katliamlar. Allah fırsat vermesin, yaralarını sarmalarını da kolaylaştırsın inşaallah.

  YanıtlaSil
 6. Amin inşallah. Yorumunuz için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. Çok üzücü bir durum ama yukardaki arkadaşımızında dediği gibi gerçekler böyle ne yazıkki :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…