Mavi Kelebekler

Mevsim yaz,güneş iyiden iyiye kendini hissettirmişti.Aylardan Temmuzdu Ajla'nın en sevmediği aydı Temmuz ayı..Bosna Hersek'in en güzel zamanlarıydı aslında.O kara kıştan sonra havanın günlük güneşlik olması bir nimetti ama tüm bunlar Ajla'nın umrunda değildi.Çünkü bundan 20 sene önce onun ailesi tamda bu ayda uçmuştu sonsuzluğa...Gözlerinin önünde yaşanan kanlı vahşet ne yapsa da silinmiyordu hafızasından.Kolaymiydi adına "Srebrenitsa Katliamı" dedikleri şey hem ailesini hemde onca sevdiğini koparmişti ondan.O gün evlerinin altındaki odunluğa saklanmasaydı şu an yaşıyor olmayacaktı...Annesi ve babası onu saklambaç oynuyoruz deyip kandırıp,canilerin elinden kurtarmis,kendi canlarını feda etmişlerdi.Kendisini söbelemeyen kimse olmayınca saklandığı yerden çıkıp yukarı çıkmıştı.Gördüğü manzara karşısında ne yapacağını bilememisti çünkü o daha alti yaşında bir kız cocuguydu.Annesi babasi kanlar içinde yerde yatiyorlardi,anne ve babasına seslendi ama ona cevap veren olmadı.Günlerce anne-babasının uyanmalarını beklemisti.Askerler onu bulduklarinda açlıktan ve susuzluktan bîtap düşmüş bir haldeydi.Anne babasını toprağa koyarken mavi kelebekler ucusuyordu etrafta herkes ağlarken sevdiklerinin arkasından Ajla tebessüm ediyordu kelebeklere bakıp.Annem babam kelebek oldular diye gecirdi içinden.Ve o günden sonra gördüğü bütün mavi kelebekleri yakalayıp,sohbet etti mutemadiyen.Artık büyümüş ve her seyi anlamis olsada nerede mavi bir kelebek görse anne ve babasını hatırlardı...

Mavi Kelebeklere saygıyla...

Yorumlar

 1. Üzülüyorum okudukça ama gerçekler böyle...

  YanıtlaSil
 2. Batı vahşetin hesabını verecektir.
  :( :( :(
  Ağlamamak için bir nedenimiz yok. Batının yaptığı vahşet budur. Batı heryerde batıdır. Canidir... Vahşidir... Katildir. Batı bir gün bunun hesabını verecektir!..

  Profösör

  YanıtlaSil
 3. Aklıma Kıbrıs'taki Türkler geldi onlarda bu vahşeti yaşamışlardı Allah'ım o canileri ıslah etsin bu dünyanın yalanlarına tapanlardan uzak tutsun bizleri.

  YanıtlaSil
 4. Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 5. Sağımızda solumuzda zulüm yer değiştiriyor ama devam ediyor. Sıcak savaştan bazen daha zalim oluyor bu soykırımlar, katliamlar. Allah fırsat vermesin, yaralarını sarmalarını da kolaylaştırsın inşaallah.

  YanıtlaSil
 6. Amin inşallah. Yorumunuz için çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. Çok üzücü bir durum ama yukardaki arkadaşımızında dediği gibi gerçekler böyle ne yazıkki :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar