Baba adam Hulusi Kentmen


Bugün Hulusi Kentmen'in ölüm yıldönümü bu vesileyle yeşilçam da çok sevdiğim karakterlerden birisi olan Hulusi Babayı anmak istedim.Nostaljiye merakım ezelden,bu yüzden birazcık nostaljik takılalım.Rabbim mekanını cennet eylesin.Huzurla uyu Hulusi Baba.Ruhuna bir fatiha olsun bizlerden...

Küçükken kuzenimin her gece yatmadan önce ettiği duada Hulusi Kentmen'e de yer vermesi onun gönlümüzü fethettiğinin göstergesi bence :)

Hulusi Kentmen (20 Ocak 1912, Tırnova - 20 Aralık 1993, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu
YAŞAMI:
İzmit Körfezi'nde büyüdü. Akçakoca İlkokulu'nun tiyatro salonunda ilk sanat denemelerini yaptı. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak görev aldı. Astsubaylık görevi 1961 yılında sona erdi. Üstlerinin hoşgörüsüyle askerlik mesleğini sona erdirene kadar sanat icra etti. Halkevleri'nde tiyatroya başladı. Burhan Tepsi tarafından keşfedildi. Bilinen ilk oyunlarını, Rahmi Dilligil tarafından kurulan Ses Tiyatrosu'nda oynadı. Halkevi'nde Reşit Baran'ın yönettiği Hisse-i Şaiya oyunuyla profesyonel olan Kentmen, 1942'de Sürtük filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Sinemaya başladıktan sonra da zaman zaman tiyatro oyunlarında sahne aldı. Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Çatallı Köy oyununda rol aldıktan sonra 1965 yılında bu oyunu, oyuna konu olan köyde (Afyon'un Emirdağ İlçesinin Çatallı Köy'ünde) Hüseyin Baradan, Şahin Tek ve diğer oyuncularla birlikte sahneledi.Kurduğu Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile çeşitli oyunları sahneye koydu, turneye çıktı. Bazı televizyon reklamlarında rol aldı.
Tatlı-sert ve babacan tarzı ile çoğu filmlerinde baba, komiser, bahçıvan, hakim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi adıyla oynadı. Karakter oyuncusu olarak simgeleşti. Sinemada bıraktığı etkiyle halk arasında, babacan, tatlı- sert erkek karakterini ifade etmek üzere "Hulusi Kentmen gibi" deyişi yerleşti.
Birçok filminde, Kentmen'i, Kemal Ergüvenç seslendirdi. Bazı filmlerinde ise sanatçıyı Rıza Tüzün seslendirmiştir. Kentmen,1942-1988 yılları arasında 500'e yakın filmde rol aldı.
1938'de Refika Kentmen'le evlendi. Amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve keman çaldı. 1980 yılında İzmir Fuarı'nda Akasyalar Gazinosu'nda Hülya Koçyiğit'in kadrosunda çıktı; keman çalıp parodiler yaptı.Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993'te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Karacaahmet Mezarlığı'nda yatmaktadır. Ölümünün 21. yıldönümünde Istanbul Klasik Otomobilciler Derneği'nin düzenlediği bir etkinlikle anıldı. Sanatçının aslına oldukça benzer balmumu heykeli yapıldı. Sanatçının 1956 model aracı da bu etkinlikte sergilendi.
Kaynak:Vikipedi
    

Bir diğer röportajını da izlemek isterseniz buradan buyrun Yorumlar

 1. Çok iyi oyuncuydu, hatta yeşilçamın bize kattığı çok önemli karakterdi, ton ton dedelerde hep bir Hulusi Kentmen modeli var aslında :))

  YanıtlaSil
 2. Bende çok seviyorum Hulusi babayı ondaki sıcaklığı diğer artislerde bulamıyorum tam bir babacan,Allah mekanını cennet eylesin.

  YanıtlaSil
 3. Çok az oyuncuya nasip olan bir sevgiyle seviyoruz onu hepimiz. Hulusi Kentmen'i sevmeyen bir insan düşünemiyorum ki ben zaten... Sevgiyi sevmemek gibi bir şey oluyor... Nurlar içinde yatsın. Anımsattığın ve rahmet dileme fırsatı verdiğin için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Çok severdim Hulusi Kentmen'i ve filmlerini severek izlerdim.. Anılarımızda apayrı bir yeri vardır O'nun.. Anımsattığın için çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Ben de çok severdim,Hulusi Kentmen'i...Ruhu şâd olsun,mekânı cennet olsun...

  YanıtlaSil
 6. Allah rahmet eylesin, ton ton amcayı ne severdim!

  YanıtlaSil
 7. Ne güzel düşünmüşsün bunu konu edinmekle, tebrik ederim :) Bende çok severim kendisini yaşadığı zamanlarda bulunamadım maalesef ama hala hayranlıkla izleyebildiğimiz filmler kaldı kendisinden geriye. O tontonluğu ve bir de yegane bıyıklarıyla unutulmayacak efsaneler arasında :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canim cok tesekkur ederim ilgin icin :) Hulusi Kentmen bir çok usta gibi kalbimizde her şekilde yer edebilme ozelligine sahip kisilerden.Sevgiler :)

   Sil
 8. Allah rahmet eylesin gerçekten baba adamdır kendisi...

  YanıtlaSil
 9. ayyy küçük kuzenin ne şekermiş ama yaa :)

  YanıtlaSil
 10. çok iyi oyuncuydu babacan haliyle hepimizin kalbinde taht kurmuştu. bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum gfcden takibe aldım. bana da bekliyorum :) http://efsaninseruveni.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 11. çok iyi oyuncuydu babacan haliyle hepimizin kalbinde taht kurmuştu. bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum gfcden takibe aldım. bana da bekliyorum :) http://efsaninseruveni.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 12. Ton ton amca diyorum ben Hulisi amcaya. O kadar çok seviyorum kii tıpkı benim dedem gibi. Huzur içinde uyusun. 💖

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar