Ana içeriğe atla

Baba adam Hulusi Kentmen


Bugün Hulusi Kentmen'in ölüm yıldönümü bu vesileyle yeşilçam da çok sevdiğim karakterlerden birisi olan Hulusi Babayı anmak istedim.Nostaljiye merakım ezelden,bu yüzden birazcık nostaljik takılalım.Rabbim mekanını cennet eylesin.Huzurla uyu Hulusi Baba.Ruhuna bir fatiha olsun bizlerden...

Küçükken kuzenimin her gece yatmadan önce ettiği duada Hulusi Kentmen'e de yer vermesi onun gönlümüzü fethettiğinin göstergesi bence :)

Hulusi Kentmen (20 Ocak 1912, Tırnova - 20 Aralık 1993, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu
YAŞAMI:
İzmit Körfezi'nde büyüdü. Akçakoca İlkokulu'nun tiyatro salonunda ilk sanat denemelerini yaptı. Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak görev aldı. Astsubaylık görevi 1961 yılında sona erdi. Üstlerinin hoşgörüsüyle askerlik mesleğini sona erdirene kadar sanat icra etti. Halkevleri'nde tiyatroya başladı. Burhan Tepsi tarafından keşfedildi. Bilinen ilk oyunlarını, Rahmi Dilligil tarafından kurulan Ses Tiyatrosu'nda oynadı. Halkevi'nde Reşit Baran'ın yönettiği Hisse-i Şaiya oyunuyla profesyonel olan Kentmen, 1942'de Sürtük filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. Sinemaya başladıktan sonra da zaman zaman tiyatro oyunlarında sahne aldı. Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Çatallı Köy oyununda rol aldıktan sonra 1965 yılında bu oyunu, oyuna konu olan köyde (Afyon'un Emirdağ İlçesinin Çatallı Köy'ünde) Hüseyin Baradan, Şahin Tek ve diğer oyuncularla birlikte sahneledi.Kurduğu Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu ile çeşitli oyunları sahneye koydu, turneye çıktı. Bazı televizyon reklamlarında rol aldı.
Tatlı-sert ve babacan tarzı ile çoğu filmlerinde baba, komiser, bahçıvan, hakim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi adıyla oynadı. Karakter oyuncusu olarak simgeleşti. Sinemada bıraktığı etkiyle halk arasında, babacan, tatlı- sert erkek karakterini ifade etmek üzere "Hulusi Kentmen gibi" deyişi yerleşti.
Birçok filminde, Kentmen'i, Kemal Ergüvenç seslendirdi. Bazı filmlerinde ise sanatçıyı Rıza Tüzün seslendirmiştir. Kentmen,1942-1988 yılları arasında 500'e yakın filmde rol aldı.
1938'de Refika Kentmen'le evlendi. Amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve keman çaldı. 1980 yılında İzmir Fuarı'nda Akasyalar Gazinosu'nda Hülya Koçyiğit'in kadrosunda çıktı; keman çalıp parodiler yaptı.Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993'te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Karacaahmet Mezarlığı'nda yatmaktadır. Ölümünün 21. yıldönümünde Istanbul Klasik Otomobilciler Derneği'nin düzenlediği bir etkinlikle anıldı. Sanatçının aslına oldukça benzer balmumu heykeli yapıldı. Sanatçının 1956 model aracı da bu etkinlikte sergilendi.
Kaynak:Vikipedi
    

Bir diğer röportajını da izlemek isterseniz buradan buyrun Yorumlar

 1. Çok iyi oyuncuydu, hatta yeşilçamın bize kattığı çok önemli karakterdi, ton ton dedelerde hep bir Hulusi Kentmen modeli var aslında :))

  YanıtlaSil
 2. Bende çok seviyorum Hulusi babayı ondaki sıcaklığı diğer artislerde bulamıyorum tam bir babacan,Allah mekanını cennet eylesin.

  YanıtlaSil
 3. Çok az oyuncuya nasip olan bir sevgiyle seviyoruz onu hepimiz. Hulusi Kentmen'i sevmeyen bir insan düşünemiyorum ki ben zaten... Sevgiyi sevmemek gibi bir şey oluyor... Nurlar içinde yatsın. Anımsattığın ve rahmet dileme fırsatı verdiğin için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Çok severdim Hulusi Kentmen'i ve filmlerini severek izlerdim.. Anılarımızda apayrı bir yeri vardır O'nun.. Anımsattığın için çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 5. Ben de çok severdim,Hulusi Kentmen'i...Ruhu şâd olsun,mekânı cennet olsun...

  YanıtlaSil
 6. Allah rahmet eylesin, ton ton amcayı ne severdim!

  YanıtlaSil
 7. Ne güzel düşünmüşsün bunu konu edinmekle, tebrik ederim :) Bende çok severim kendisini yaşadığı zamanlarda bulunamadım maalesef ama hala hayranlıkla izleyebildiğimiz filmler kaldı kendisinden geriye. O tontonluğu ve bir de yegane bıyıklarıyla unutulmayacak efsaneler arasında :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canim cok tesekkur ederim ilgin icin :) Hulusi Kentmen bir çok usta gibi kalbimizde her şekilde yer edebilme ozelligine sahip kisilerden.Sevgiler :)

   Sil
 8. Allah rahmet eylesin gerçekten baba adamdır kendisi...

  YanıtlaSil
 9. ayyy küçük kuzenin ne şekermiş ama yaa :)

  YanıtlaSil
 10. çok iyi oyuncuydu babacan haliyle hepimizin kalbinde taht kurmuştu. bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum gfcden takibe aldım. bana da bekliyorum :) http://efsaninseruveni.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 11. çok iyi oyuncuydu babacan haliyle hepimizin kalbinde taht kurmuştu. bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum gfcden takibe aldım. bana da bekliyorum :) http://efsaninseruveni.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 12. Ton ton amca diyorum ben Hulisi amcaya. O kadar çok seviyorum kii tıpkı benim dedem gibi. Huzur içinde uyusun. 💖

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…