Ana içeriğe atla

Babalar ve Kızları


Baba, 4 harf binlerce duygu… Çocuk sahibi olmanın yetmediği kelime… Baba; ilk prensimiz, ilk güvenli limanımız, ilk kahramanımız… Küçükken başlayan “aman babam duymasın, ay babam kızar sözleri” büyüdükçe “ah babam bir sarılsa geçer, babam her şeyi çözer”e evrilir zamanla. Büyüdükçe daha da kıymetlenir babamızın yeri, onun gözündeki hep minik kalplerimizde. Bazı babalar hep yanında olur, bazı babalar hep gökyüzünden izler, bazı babalar hep telefon eder… Küçükken “benim babam en güçlü, benim babam en yakışıklı, benim babam en akıllı” diye yaptığımız kıyaslar, biz büyükdükçe “benim babam dünyadaki en iyi baba” fikrinde birleşir, kimseyle kıyas etmeye kıyamayız babamızı. Babalarımız nerede olurlarsa olsunlar, biz hep onların bize hissettirdiği güven hissiyatını ararız hayatımızda. Babanın hissettirdikleri hep bir farklıdır. Küçükken ufak ufak korkuyla başlayan hisler büyükçe sonsuz bir güvene dönüşür. Ne yaparsak yapalım, başarılarımızla da başarısızlıklarımızla da gurur duyarlar hep. Kırsak da üzsek de hep yanımızda dururlar, hem de her hatamızda daha dik. Onların verdiği bu güçle yürürüz kendi yollarımızda. Belki ne zaman güçsüzleşecek olsak babamız gelir aklımıza, ondan güç alarak devam ederiz. Biz görmesek de hep yanımızdadır babalarımız, hep yanı başımızda. Hatta bazen bunaltır hep yanımızda olmaları “off baba ya” deriz ama pişmanlığı daha cümleyi tamamlamadan gelir içimize… Ama onlar bilir ki geçicidir bu sitemlerimiz hep, kalıcı olansa sevgimiz ve saygımızdır elbet.
Bize dik durmayı, güçlü olmayı, sevmeyi-sevilmeyi, aidiyet hissini, fedakarlığı öğreten biricik babalarımıza söyleyemediklerimizin günüdür babalar günü. Bir gün tabi ki yetmez gönlümüzün prenslerine ama hatırlamak için en güzel günlerden biridir sanırim. Telefonla, dualarla ya da bir sarılmayla sevgimizi onlara göstermenin günüdür vesselam.... Belki şimdiye kadar söyleyemediklerini belki de söylediklerini hadi bir kez daha tekrarla babacığına! Hepsinin ellerinden öpüyorum! Sevgiyle kalın. ❤️

Nazım’ın o güzel şiiriyle bitireceğim yazımı:
“Baba!
her yılbaşında
sana söyleyecek
bir tek
sözüm var:
‘Seni ne kadar çok seversem
o kadar
çok olsun ömründen geçen yıllar…’
Baba!
Babam, ağabeyim, kardeşim, arkadaşım!
Ne zulüm, ne ölüm, ne korku
başımı eğemez!
Yalnız senin elini öpmek için
eğilir başım.”

Yorumlar

  1. Baba olmak sadece biyolojik değildir. Tüm babaların, babalık yapanların ve baba adaylarının günü kutlu olsun.

    YanıtlaSil
  2. Bu dünyadan gitmeden kıymeti bilinmeli yoksa çok geç oluyor

    YanıtlaSil
  3. Cevremizdekilerin kiymetini onlari kaybetmeden bilmeliyiz. Yuregine saglik arkadasim. :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…