Ana içeriğe atla

Kendini Sevmen İçin 10 Neden

Kendini sevmen için sadece 10 değil, onlarca sebep var aslında. Bir kere başkalarını sevebilmek, sağlıklı ilişkiler kurabilmek, güne mutlu başlamak ve hayatını kolaylaştırmak için sevmelisin kendini. Sonra da sana has olan, seni sen yapan şeyler için. Burada yazan 10 nedeni kendi özelinde çoğaltabilirsin. Sonra da aynanın karşısına geçip kendine sevgi dolu cümleler söyleyebilir ya da her gün kendini neden sevdiğini 1 cümleyle özetleyebilirsin. Böylece kendini sevmek keyifli bir oyuna dönüşebilir. Hepimizin kendimizde sevmediğimiz özellikler vardır ama hayat bunlara odaklanacak kadar uzun değil. Kendini affet ve sevmeye devam et. Ben sana bunun için 10 sebep veriyorum bile…
1- Bir kere sen özelsin, senden sadece bir tane var. Arasan bir tane daha senden bulamazsın.
2- Neden bir başkasının seni sevmesini, böylece daha değerli hissetmeyi bekleyesin ki? Ya sevmezse? Ama sen kendini sevebilirsin.
3- Kendini sevmek, kendinle dost olmaktır. Kendini olduğun gibi kabul edersin. Eksik taraflarını görür geliştirmeye çalışırsın. İyi taraflarını görür özgüven geliştirirsin.
4- Kendini sevince, kendine karşı şefkatli olursun. Böylece başkalarına karşı da şefkatli olursun.
5- Medyanın sen çirkinsin, sen şişmansın, şu senden daha güzel, mükemmel olmalısın lafları seni etkilemez. Çünkü sen kendini seviyorsundur.
6- Çocuğun varsa, kendini severek ona doğru bir örnek olacağını da unutma.
7- Kimse senin ne istediğini senden daha iyi bilemez. Eğer kendini önemsemezsen sen de bilemezsin ve başkalarının senin için planladığı hayatı yaşarsın.
8- Eminim pek çok iyi niteliğe ve özel yeteneğe sahipsindir. Hadi bir tanesini söyle!
9- Yanlış mı yaptın? Artık sevilmediğini mi düşünüyorsun? Depresyonda mısın? Kendini sevmek için hiçbir zaman geç değil. Yanlışlardan ders almak da sevgiye dair.
10- Sen sevilmeye layıksın. Sadece bu bile kendini sevmene yetmeli.

Yorumlar

  1. Ah, nasıl da doğrular, çok beğendim. Madde 1 her daim herşeyi geride bırakır! :))

    YanıtlaSil
  2. Her madde ayrı ayrı hakkını vermiş konunun gerçekten çevreyi bırakıp kendi değerimizi anlamalıyız :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…