RENKLER VE ANLAMLARIKırmızı: Duygusal yoğunluğu artırır, dikkat çekicidir. Şehveti, sıcaklığı, aşkı, heyecanı ve öfkeyi temsil eder. Kan basıncını hızlandırır ve çabuk karar almaya neden olur.
Beyaz: Masumiyeti ve temizliği simgeler. Serinlik ve canlılık verir. Işığı yansıtır. Düşünmeyi seven ve dışa dönük insanlar beyaz giyer.
Mavi: Hem depresyonu hem de bilgeliği temsil eder. İştah kapatıcı bir renktir. Bu yüzden restoranlarda kullanılması ters etki yapar. İş hayatında ise kararlılık ve güven anlamına gelir. Mavi rengi sevenler huzuru ararlar ve sabırlıdırlar.
Mor: Lüks, zenginlik ve zarafet rengidir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal ilhamı artırır. Duyarlı insanlar mor rengi kullanmayı tercih ederler.
Siyah: Hem asaleti ve bilgeliği hem de karanlığı temsil eder. Siyah kıyafetler ciddi bir görünüm verir ve zayıf gösterir. Kendi kararlarını veren, inatçı ve hırslı insanların bir numaralı tercihidir.
Sarı: Metabolizmayı hızlandırır, bir süre sonra sinire neden olur ve gözleri yorar. Aynı zamanda, az kullanıldığında, sıcaklık hissi de verir. Mesela güneş gibi. Çapkın, enerjik ve ritmik insanlar bu rengi sever.
Yeşil: Doğanın rengi olduğu için yenilenmeyi, umudu, yaşamı simgeler. Sakinleştirir ve rahatlatır. Aynı zamanda parayı da simgeler. Dolayısıyla güç, hırs, elde etme gibi anlamlar da barındırır.
Kahverengi: Toprak, ahşap ve kahve rengidir. Yere sağlam basma, emin adımlarla ilerleme ve güvenlik gibi duygular barındırır. Kahverengiyi seven insanlar olgun ve sadedir.
Pembe: Kalpleri yumuşatan bir renktir. Agresif enerjiyi emer ve sakinleştirir. Duygusal, neşeli, çocuksu, sosyal ve biraz da şımarık insanlar pembe rengi sever.
Turuncu: Heyecan, mutluluk, dinamizm anlamlarına gelir. İç açıcıdır ve cesaret verir. Aynı zamanda iştah da açar. Turuncu rengi seven insanlar gösterişi de sever.
Gri: Uzlaşım ve alçak gönüllülük deyince akla gri gelir. Diplomatik ortamlarda kullanılır fakat fazlası boğar. Gri renk kuralcı ve içe kapanık insanların rengidir.

"Benim en sevdiğim renk mor"
Peki ya sizin sevdiğiniz renk hangisi? :)

Yorumlar

 1. Çiçeklerle en güzel dilleniyor renkler. Çok teşekkürler. Hatırlamak gerek ara sıra. Hatırlattınız :)

  YanıtlaSil
 2. Benim renklerimden gökkuşağı çıkıyor sanırım:)

  YanıtlaSil
 3. Farkında olmadan renklerin etkisinde kalıyoruz çoğu zaman. Bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Maviyi de pek severim hatta odam mavi ama iştahsızım doğru bu :)

  YanıtlaSil
 5. Ben de moru severim yanı sıra uçuk pembe,turkuaz ve yeşil. Yeşili inancın ve teslimiyetin,turkuazı sonsuzluk ve dinginliğin,pembeleri masumiyetin,moru asaletin rengi olarak gördüm hep. Giyside ise kış rengim genellikle siyah. Her rengi seviyormuşum aslında.

  YanıtlaSil
 6. Çok sevdiğim birkaç renk var. Başta kırmızı olmak üzere, LİLA :D (Mor ve tonları), Siyah. :)

  YanıtlaSil
 7. İlgi çekici bir yazı olmuş :) Renkler çoğu zaman güzel şeyler çağırıştırıyor bana. Yine de siyahı tek geçerim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar