Ana içeriğe atla

RENKLER VE ANLAMLARIKırmızı: Duygusal yoğunluğu artırır, dikkat çekicidir. Şehveti, sıcaklığı, aşkı, heyecanı ve öfkeyi temsil eder. Kan basıncını hızlandırır ve çabuk karar almaya neden olur.
Beyaz: Masumiyeti ve temizliği simgeler. Serinlik ve canlılık verir. Işığı yansıtır. Düşünmeyi seven ve dışa dönük insanlar beyaz giyer.
Mavi: Hem depresyonu hem de bilgeliği temsil eder. İştah kapatıcı bir renktir. Bu yüzden restoranlarda kullanılması ters etki yapar. İş hayatında ise kararlılık ve güven anlamına gelir. Mavi rengi sevenler huzuru ararlar ve sabırlıdırlar.
Mor: Lüks, zenginlik ve zarafet rengidir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal ilhamı artırır. Duyarlı insanlar mor rengi kullanmayı tercih ederler.
Siyah: Hem asaleti ve bilgeliği hem de karanlığı temsil eder. Siyah kıyafetler ciddi bir görünüm verir ve zayıf gösterir. Kendi kararlarını veren, inatçı ve hırslı insanların bir numaralı tercihidir.
Sarı: Metabolizmayı hızlandırır, bir süre sonra sinire neden olur ve gözleri yorar. Aynı zamanda, az kullanıldığında, sıcaklık hissi de verir. Mesela güneş gibi. Çapkın, enerjik ve ritmik insanlar bu rengi sever.
Yeşil: Doğanın rengi olduğu için yenilenmeyi, umudu, yaşamı simgeler. Sakinleştirir ve rahatlatır. Aynı zamanda parayı da simgeler. Dolayısıyla güç, hırs, elde etme gibi anlamlar da barındırır.
Kahverengi: Toprak, ahşap ve kahve rengidir. Yere sağlam basma, emin adımlarla ilerleme ve güvenlik gibi duygular barındırır. Kahverengiyi seven insanlar olgun ve sadedir.
Pembe: Kalpleri yumuşatan bir renktir. Agresif enerjiyi emer ve sakinleştirir. Duygusal, neşeli, çocuksu, sosyal ve biraz da şımarık insanlar pembe rengi sever.
Turuncu: Heyecan, mutluluk, dinamizm anlamlarına gelir. İç açıcıdır ve cesaret verir. Aynı zamanda iştah da açar. Turuncu rengi seven insanlar gösterişi de sever.
Gri: Uzlaşım ve alçak gönüllülük deyince akla gri gelir. Diplomatik ortamlarda kullanılır fakat fazlası boğar. Gri renk kuralcı ve içe kapanık insanların rengidir.

"Benim en sevdiğim renk mor"
Peki ya sizin sevdiğiniz renk hangisi? :)

Yorumlar

 1. Çiçeklerle en güzel dilleniyor renkler. Çok teşekkürler. Hatırlamak gerek ara sıra. Hatırlattınız :)

  YanıtlaSil
 2. Benim renklerimden gökkuşağı çıkıyor sanırım:)

  YanıtlaSil
 3. Farkında olmadan renklerin etkisinde kalıyoruz çoğu zaman. Bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Maviyi de pek severim hatta odam mavi ama iştahsızım doğru bu :)

  YanıtlaSil
 5. Ben de moru severim yanı sıra uçuk pembe,turkuaz ve yeşil. Yeşili inancın ve teslimiyetin,turkuazı sonsuzluk ve dinginliğin,pembeleri masumiyetin,moru asaletin rengi olarak gördüm hep. Giyside ise kış rengim genellikle siyah. Her rengi seviyormuşum aslında.

  YanıtlaSil
 6. Çok sevdiğim birkaç renk var. Başta kırmızı olmak üzere, LİLA :D (Mor ve tonları), Siyah. :)

  YanıtlaSil
 7. İlgi çekici bir yazı olmuş :) Renkler çoğu zaman güzel şeyler çağırıştırıyor bana. Yine de siyahı tek geçerim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

NAZIM HİKMET/ Tahir ile Zühre Meselesi

Çok sevdiğim şairlerden birisi olan Nazım Hikmet RAN'ın çok sevilen şiirlerinden birisidir Tahir ile Zühre meselesi. Elbette herkes gibi bende severim buna binayen şiiri hem seslendirdim hem de sizlerle paylaşmak istedim... Şiire sevdalı olanlara selam olsun efendim... Eksiğiyle, gediğiyle affola...
Tahir olmak ta ayıp değil  Zühre olmakta  Hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil  Bütün iş Tahir ile Zühre olabilmekte yani yürekte....  Mesela bir barikatta döğüşerek  Mesela Kuzey Kutbu'nu keşfe giderken  Mesela denerken damarlarında bir serumu ölmek ayıp olur mu?  Tahir olmak ta ayıp değil Zühre olmak ta  Hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil..  Seversin dünyayı doludizgin ama o bunun farkında değildir  ayrılmak istersen dünyadan ama o senden ayrılacak  yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?  Yani Tahir'i Zühre sevmeseydi artık Yahut hiç sevmeseydi Tahir ne kaybederdi Tahir'liğinden  Tahir olmak ta ayıp değil  Zühre olmak ta  Hatta sevda yüzünden ölmek te ay…