Bi Fikir| Teraryum Yapımı

Bugün farklı bir konu ile merhaba demek istedim sizlere...

İçinde kendi minyatür bahçenizi hatta ormanınızı gördüğünüz, dahası bunu masanızda sergilediğiniz bir mini akvaryumunuz olsun istemez miydiniz?

A) Gerek yok canım bu nasıl bir soru 😑
B)İsterdim tabiki ama nasıl?🤔
C) Oldu canım görüşürüz 😅


Cevabınız B şıkkı ise o halde buradan buyrun :)


Özellikle son 1 senedir ülkemizde de çok yaygın olan bir botanik akım görüyoruz. Bir takım bitkiler hatta bazı böcekler çeşitli şekillerde bulunan akvaryumlarda veya fanuslarda yetiştirilmeye başlandı. Adına Terrarium (Teraryum) denen ve adeta bir sanat eseri gibi görünen bu çiçek topluluklarına küçük birer bahçe – akvaryum demek mümkün. 

Terrarium Malzemeleri

Oldukça kolay temin edebileceğiniz Terrarium malzemeleri ile kendi küçük ekolojik ortamınızı oluşturabilirsiniz.
 • Cam bir kap, fanus, büyükçe bir ampul vs.
 • Çakıl taşı veya küçük taşlar
 • Aktif kömür, mangal kömürü
 • Torf toprak
 • Terrariuma uygun bitkiler
•Süsleyebilecek malzemeler

Terrarium Yapımı*

How-To-Terrarium (1)

Terrariumlarınızı satın alabileceğiniz gibi kendi zevkinize göre evinizde de yapabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan bir fanus, kavanoz veya Terrariumunuzu oluşturacağınız herhangi bir kap. Büyük boy kavanozlar, cam demlikler de teraryum için yeterince uygun.
Esas önemli olan seçtiğiniz kabın yeterince derin ve çalışmanıza uygun genişlikte olması.  Güzelce yıkanmış ve kurulanmış kabımız artık mini botanik bahçemiz olmaya hazır! 

Kabın altına çakıl taşlarını veya küçük taşları bir miktar yerleştirin. Bu sadece görsellik açısından değil, ekolojimizin temelini oluşturmak için de çok önemli bir detay.
Altta olan taşları kabın tabanında birikecek suları neme çevirme görevini üstleniyor böylelikle bitkimizin köklerinin çürümesini engelliyor.
Çakıl taşlarından daha küçük hale getirdiğiniz aktif kömürleri, taşların üzerine serpiştirin. Böylelikle toprağın daha taze kalmasına yardımcı olmuş olabilirsiniz.
Kömür, kabınızın içerisinde ve toprakta oluşabilecek bakterilerin önüne geçecek, küf oluşumunu engelleyecektir.

Kömürlerin üzerine torf döküp elinizle bastırın. Torf yüzde yüz organik olan bir çeşit toprak ürünüdür. Toprak düzenleyici olarak da bilinir. Her çeşit bitkinin yetiştirilmesinde kullanılabilen ve bitki için en ideal büyüme ortamını oluşturacak topraktır. 
Daha sonra minik çukurlar açarak bitkilerinizi kabın içerisinde yerleştirebilirsiniz. Buradan sonrası tamamen sizin zavkinize ve de hayal gücünüze bağlı olarak şekilleniyor.

Terrarium BitkileriTerrarium nasıl yapılır öğrendik, peki her bitki uygun mudur?
Kendi Terrariumumu yapacağım ama Terrariumda hangi bitkileri kullanabilirim sorusunu kendinize sormaya başladıysanız öncelikle bilmeniz gereken, seçtiğiniz bitkilerin yoğun nemli ortamları sevmesi, rüzgardan ve direkt güneşten hoşlanmaması gerektiğidir.
Caladium bicolor, Japon Şemsiyesi adı ile bilinen Cyperus alternifolius, Dracaena sanderiana, Acanthaceae , Arapsaçı, Ficus pumila, küçük eğrelti otları, etebur bitkilerin bazı türleri, Peperomia, Selaginella ve Pilea gibi sulak alanları seven ancak suyun içinde yaşayamayan bitkiler Terrarium için çok uygundur.

Terrarium Bakımı

Terrariumda esas önemli nokta bitkinizi iyi tanımaktır. Nemi seven ancak çok su aldığı zaman çürüyebilecek bitkileriniz için sulama çok önemlidir. Doğrudan sulamak yerine ucu fısfıslı bir sulama aleti kullanmak daha doğru olacaktır.
Sulama zamanının doğru olup olmadığını anlamak için çakıl taşlarınızı gözlemleyebilirsiniz.
Bir diğer önemli unsur ise Terrariumunuzun doğrudan güneş almamasıdır. Ancak bu durum bitkiyi karanlıkta tutmak gerektiği anlamına kesinlikle gelmemeli. Aydınlık ve ısıtıcılara uzakta bir ortam sağlanmalıdır.
Bitkinizin toprağının besin değerini yüksek tutmak istiyorsanız 2-3 ayda bir torfunuzun üstte kalan kısımlarını tazeleyebilirsiniz, ancak kesinlikle gübreleme yapmamalısınız.


Yorumlar

 1. Çok güzel olmuş ama ben becerebilir miyim bilmiyorum :(

  YanıtlaSil
 2. Bana biraz zahmetli geldi :)Ama görsel açıdan çok güzel duruyor

  YanıtlaSil
 3. Ormanı eve getirmek gibi birşey oldu bu. Masaya küçük bir orman hoş olur değil mi? Bir ara denemek isterim.:)

  YanıtlaSil
 4. Cok seviyorum ama galiba hic ugrasip yapamicam :) hepsi ayrri güzel bilgi icin tisikkir ederis :)

  YanıtlaSil
 5. İzlemesi bile insana keyif veriyor.. Yapımı da öyledir mutlaka..

  YanıtlaSil
 6. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. Teşekkür ederiz. Ama uğraşmak zor gibi göründü sanki.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar