Ozanların piri Aşık Veysel

aşık veysel ile ilgili görsel sonucu

Gönülden selamlar herkese;
aşık veysel ile ilgili görsel sonucu
Bugün ne yazsam diye düşünürken ünlü halk ozanımız Aşık Veysel geldi aklıma. Aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden olan Rahmetli üstadımız Aşık Veysel'i anmadan geçmeyelim dedim. Türküler,Türkiye de yaşayan herkesin tarzı ne olursa olsun muhakkak sevdiği bir müzik tarzıdır diye düşünmekteyim. Esasen bir müzik tarzı olarak nitelendirmek ne kadar doğru olur bilemem. Türküler bizim özümüzdür,kökümüzdür,birliğin,kardeşliğin,aşkın,hasretin,sevdanın,vuslatın,sılanın,aklımıza gelen her şeyin en güzel şekilde anlatıldığı deyişlerdir. Ve Aşık Veysel türkülerin tamda kalbindedir. Ruhu şad olsun,ruhuna birer fatiha olsun bizlerden. Böylesine kıymetli değerleri unutmayalım,unutturmayalım...
aşık veysel ile ilgili görsel sonucu
Aşık Veysel kimdir şöyle bir bakalım;
Veysel Şatıroğlu veya lakabı ile Âşık Veysel (d. 25 Ekim 1894; ŞarkışlaSivas - ö. 21 Mart 1973; SivrialanSivas), Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.
Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.Annesi Gülizar, babası "Karaca" lakaplı Ahmet adında bir çiftçiydi.Veysel'in iki kız kardeşi, yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak yaşamlarını yitirdi.Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetti.Kendi anlatımına göre:
Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe .yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.
Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı bağlamayla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yılında Sivas Maarif Müdürlüğü olarak görev yapan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey tarafından verilen destek ile birçok ili dolaşmaya başladı.
Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.
Eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.1973 yılında akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.
(kaynak: vikipedi)
İlgili resim


Yorumlar

 1. Babam rahmetli ile tanışmış türkülerini dinlemiştir hep anlatır. Şarkışlalı dır babacığım. Onun eserleri bambaşka hele Atatürk için yazdığı şarkı harika. Ikincisi ise toprak şarkısı Tarkan'da güzel seslendirmişti sonuçta Tarkan'nın anneside Sivaslı. Sevgiler Berikacım beni nerelere götürdün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazmışsın dostum yüreğine sağlık... Aşık Veysel gibi bi hemşehrin olduğu için çok şanslısın :) Sevgiler...

   Sil
 2. Birgun de Neset ertas, Muharrem Eratasi konuk etmeni isterim.. Cok buyuk ustadlar hepsi de. Yazdiklari soyledikleri çaldıkları hepsi ayri bir tat. Onlarin yerini kimse tutamaz ama umarim onlar gibi olan soyleyen calan, birileri cikar

  YanıtlaSil
 3. Ali Ekber Çiçek de unutulmazlar arasında olmalı sanırım. Hepsi yürekli ozanlardı.

  YanıtlaSil
 4. Güzel blogunuzu yeni keşfettim ama artık takipteyim, bize de bekleriz...

  http://hedefbodrum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar