Ana içeriğe atla

Osmanlının yetimi Bosna

Bosna Hersek'in yeri benim kalbimde bir başkadır.Çünkü bir senede olsa orada yaşamış ve hemen hemen her yerini görmüş birisiyim.90'lı yıllarda savaşın daha doğrusu Sırp işgalinin hüküm sürdüğü yıllarda insanlar neler yaşamışlar,nelere şahit olmuşlar gibi bir çok şeyin yıllar sonrada olsa tanığı oldum.Bir çok olay dinledim yaşayanların bizzat kendilerinden.Hepsi yüreğimi dağladı.Sırplar,Boşnakları o savaş ve kıtlık zamanında sizi bir fabrikada çalıştırmak için işe götüreceğiz deyip kandırmışlar ve bir kamyon dolusu insanı acımasızca katletmişler.O dönemlerde bilge adam Aliya İzzet Begoviç,tek suçumuz müslüman olmak diye dile getirmiş.Ne kadar acı hâlâ günümüzde de böyle olaylar yaşanmıyor mu? Mostar şehrinde ki tarihi Mostar köprüsü işgal zamanında bombalanmış ve sonrasında Türkiye tekrar restore etmiş köprüyü.O köprü ki Boşnak gençlerin nişanlılarına aşkını ispat etmek için,metrelerce yükseklikten suya atladıkları hem tarih hem aşk kokan bir köprü...Dedenin birisiyle tanışmıştım bir köyde muhabbete daldık bana nerelisin diye sordu bende Türkiyeden geldiğimi söyleyince o da bana "Osmanlı bizi yetim bırakıp gitti,biz hep sizi bekledik.Daha önce neredeydiniz dedi" çok etkilenmiştim bu olaydan sizinlede paylaşmak istedim.Ve Bosna Hersekte Mostar'a doğru giderken tepenin başında kocaman bir haç işareti görürsünüz.Oraya onu Sırplar dikmişler ve demişler ki;eğer buna dokunursanız size yeniden savaş başlatırız bunun üzerine Aliya İzzet Begoviç'in vermiş olduğu cevap çok hoşuma gitti "Sizin haç işaretiniz en yüksek dağın zirvesindede olsa ondan daha yüksekte,gökte bizim yani müslümanların hilali var" demiş.Aslında yazmakla anlatılmaz ve bitmez orada yaşananlar.Gidip görmek lazım şehitlikleri,savaştan kalma delik deşik olmuş binaları,insanların yüzlerinde ki savaş izlerini ve daha binlercesini.Bugün Srebrenica katliamının üzerinden tam 20 yıl geçti ama acılar hâlâ taze.Ateş düştüğü yeri yaksada biz unutmadık,unutmayacagız seni kardeş ülke Bosna Hersek.Kalbimiz ve dualarımız her zaman sizlerle...
❤Volim Bosne i Herzegovina ❤

Yorumlar

 1. Ben de bir yazı hazırlamıştım benden hızlı davranmışsınız. Lahey Adalet Divanı yaklaşık bir hafta süren katliamı soykırım olarak kabul ediyor. Yalnız Sırbistan'ı soykırımdan sorumlu tutulmaması için karar alıyor. Bu karar adalet'in her yerde eksik dağıtıldığının kanıtı.
  "Srebrenitsa'da yaşanan soykırım unutmadık."

  YanıtlaSil
 2. ÖNCELİKLE HASSASİYETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM..! BERİKA...! GENÇ BİR İNSAN OLARAK BU KONULARI HATIRLATMA ÖZVERİSİNDE BULUNMAN; GELECEĞİMİZ İÇİN BİZE MORAL VERDİ..!
  JAPONLAR İLKOKULA BAŞLAMADAN ÖNCE,TÜM ÖĞRENCİLER TOPLU HALDE HİROŞİMA'YA (ATOM BOMBASININ ATILDI VE HALA İZLERİNİN BULUNDUĞU YER))GETİRİLİYOR VE ONLARA; KAÇ ÖĞRENCİ TARAFINDAN LAYIKI İLE BİLİNİYOR.....? KAÇ KİŞİMİZ GEZDİK O TOPRAKLARI; ARADA BİR ŞEHİTLİKLERE YAPILAN GEZİLERİ SAYMAZSAK...!?
  GELELİM BOSNA DA Kİ KARDEŞLERİMİZEÇİN'DEKİ ,UYGUR TÜRKLERİ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE,TÜRKMEM KARDEŞLERİMİZE ..!
  GELELİM DEĞİL Mİ BERİKA...? GİDELİM ONLARIN YANINA; BU GİDİŞİMİZ SÖZDE KALMASIN,BÜROKRASİYE KURBAN OLMASIN,YÜREKLERDE YARA YAPMASIN,GİDELİM ONLARIN YANINA,UNUTMAYALIM ONLARI,KADERE İNANALIM; AMA KADERİN İNSANLARIN ÇABALARINA BAĞLI OLDUĞUNU DA BİLELİM DEĞİL Mİ BERİKA KARDEŞİM....!? NEYSE.....! YÜREĞİNE SAĞLIK ,SEVGİ İLE KALIN..! D.U

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygur Türklerini,Türkmenleri,Suriyelileri,Iraklıları,Filistinlileri,Arakanlıları,Afganistanlıları,Hocalıyı ve dünya üzerinde zulüm görmüş ve görmeye devam eden bütün insanlarımızı unutmadık unutamayız.Bu bizim doğamıza aykırı...Dualarımız bütün insanlık için ve insanlığın yeniden can bulması için!

   Sil
 3. Malesef ki dünyanın her yerindeki,türkler yada müslümanlar zülme ve soykırıma uğruyor.Medeni avrupa devletleri,tek dişi kalmış canavar misali sadece seyretmekle yetiniyor.Bugün bizleri soykırım ile suçlayan batı devletleri önce kendi tarihlerindeki insanlık dışı katliam ve soykırımlara baksınlar.Yaşasın zalimler için cehennem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katiliyorum.Kısa ve net.Zalimler için yaşasın cehennem!

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…