Ana içeriğe atla

Ramazan Geldi Hoşgeldi #mim#1.Ramazan ayı deyince aklına neler gelir?

Tabiki de ramazan davulu,sıcak pideler,pide kuyrukları,sahurda ailemle ettiğim muhabbetler,iftar sofraları ve sayısızca güzel anılar geliyor aklıma.


Dipnot:Sahurda çalan davuldan küçüklüğümde çok korkardım hala da korkuyorum.Acaba benim gibi olan var mı? :))

2.Sahurda unutamadığın bir televizyon programı var mı?

Küçüklüğümde hatırımda kalan bir televizyon programı yok ama iki senedir Show Tv de yayın yapan Mustafa Karataş Hocayı severek ve ilgiyle takip ediyorum :)


3.İlk oruç tuttuğun günü hatırlıyor musun?

Maalesef ilk oruç tuttuğum günü hatırlayamıyorum çok küçük yaşta başladım oruç tutmaya.İlk oruç tuttuğum zamanlarda babaannemin yanına giderdim ona oruç tuttuğumu ama çok acıktığımı söylerdim o da bana dayanamazdı bir şeyler yedirirdi.Sonrada hadi şimdi orucuna devam et derdi :) Her oruç tuttuğumda annemden gizli babaannemin yanına gider bir şeyler yedikten sonra eve dönerdim :)Beni mimleyen sevgili arkadaşım @fatofotofan'a çok teşekkür ediyorum :)

Bende sevgili arkadaşlarım @Yeşim Çayıroğlu'nu ve @Tuğba Doğan'ı mimliyorum eğer yapmak isterlerse :)

Yorumlar

 1. Çok güzel bir mim olmuş...Hayırlı Ramazan'lar canım...

  YanıtlaSil
 2. Berika'm çok tatlısın ya :D Ben de Nihat Hocamı severek takip ediyorum sahurda ve iftarda :) Buarada o görsele gülüyorum hala :D Pide kuyruğu :D :D :D

  YanıtlaSil
 3. Davuldan ben korkmam ama ablamda öyle der hala korkar yani yalnız değilsin :) Bu arada bende Mustafa Karataş hocayı sever ve dinlerim.İnşallah bereketli huzurlu bir Ramazan ayımız olur .Öptüm...

  YanıtlaSil
 4. hayırlı ramazanlar cnm... mim in çok tatlı olmuş:) aramızda kalsın ben o tanınmış hocalara sevmiyorum;))

  YanıtlaSil
 5. bu arada buralara yeni ayak basıyorum işlerimiden ötürü.. blogunun görüntüsünüde bayıldım;)

  YanıtlaSil
 6. Canlarım hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum sizleri seviyorum :)

  YanıtlaSil
 7. Ne güzel anlatmışsın ramazanı ve oruç hakkında küçükken olanları.Ramazanın herkes için hayırlara vesile olmasını diliyorum Berika,gözlerinden öpüyorum yavrum.Sağlık,mutluluk ve huzur hep seninle olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum Sevgili Ece Evren.Allah razi olsun :)

   Sil
 8. Ramazanda davul çalmak bir gelenek fakat oruç tutmayan hatta inançlı olmayan kişiler için hak ihlali olarak görüyorum ben. Zaten ramazanda reklamlar çıldırıyor, oruç tutanlar üzerinden nasıl para kazanırız hesabı. Aslında eski günlerdeki ramazan ile şimdikini farklı kılan başlıca nedenlerden biri de galiba artık her şeyin nakit olarak, para olarak algılanması. Düşünün ramazanda akşam TV'de çıkan programcılar bile 600 bin Liraya kadar para alıp, insanlara dinden, kanaatli olmaktan bahsedebiliyorlar. Eskiden her şey daha samimiydi...

  Çocuklar için çocuk orucu öğlene kadar olurdu :) her zaman büyükler, küçüklerin oruç tutmasına dayanamaz "hadi git bir şeyler ye" der :) Çocukken sahurda dışarı çıkardık. İftardan sonra teravih sonuna kadar oynar kudururduk :)

  YanıtlaSil
 9. cok guzel bi paylasım olmus emeginize saglık gercekten iyi bloglamalar :)

  YanıtlaSil
 10. Degerli yorumlariniz icin çok tesekkür ediyorum

  YanıtlaSil
 11. Merhaba çok samimi yazmışsınız her şeyi. Küçükken bize destek olmak için büyüklerimiz para verirdi bakkaldan öteberi alırdık gofret, çikolata vs dizerdik onları masanın başına beklerdik iftar saatini çok güzel günlerdi. Birazda alıştırmak gerekli çocukları büyüklerden ne görürseler yaparlar. Oruç tutmayı da. Sevgilerimle
  http://takimodam.blogspot.com

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Blogunuzu takibe aldım bana da beklerim :)
  http://somurtkansirine.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…