Ana içeriğe atla

Retro Aşkına❤

Retro, bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten veya taklit eden tarz. Söz konusu şeyin en az on beş veya yirmi yıl eskiye ait olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin 1980'lerin veya 1990'ların giysileri retro sayılabilir.


Retro ve Vintage modası benim favorimdir.Ev eşyalarında,kıyafetlerde,aksesuarlarda hep elim retro tarzı şeylere gidiyor veya böyle bir katalogtan falan bakarken hep retro tarzı şeyleri beğendiğimi farkediyorum.Benim ruhum retro naparsın ☺Bu postta biraz nostalji yapmak istedim gerçi retro günümüzdede bir çok alanda kullanılan bir akım.Şimdi birazcık seçtiğim görsellerle gözlere hitap edeyim ☺Benim gibi ruhum retro diyenler kimler? ☺✌
Sevgiyle kalın ☺
Yorumlar

 1. Bahsettiğiniz yıllarda buna demode derlerdi. Pantolon paçaları genişlediğinde normal paça giyemezdiniz. Etek boyları, yakalar hep o yılın veya en fazla bir sene öncenin modası olmak zorundaydı. 2000 li yıllar bence kadınlar için giyinmenin kolay olduğu yıllar. Artık moda kendine yakıştırdığın oldu ve bu da bence en doğrusu. Bol güneşli, mutlu bir hafta sonu dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi daha kolay dediginiz gibi retro olsun benim olsun ama :)) Çok teşekkür ederim musmutlu haftasonlari ☺

   Sil
 2. Retro beni benden alan bir stil makyajla, kıyafetler, cidden o dönemde genç kız olmayı çok isterdim :) Blogunu keşif etkinliğinde gördüm ve takibe aldım banada bekliyorum mutlaka :)

  www.beautybygizzy.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 3. Retro beni benden alan bir stil makyajla, kıyafetler, cidden o dönemde genç kız olmayı çok isterdim :) Blogunu keşif etkinliğinde gördüm ve takibe aldım banada bekliyorum mutlaka :)

  www.beautybygizzy.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 4. Retro hakkında bu kadar detaylı bilgi vermen çok hoş.Sizin çok ilginç bir hanım olduğunuzu,sıradışı olduğunuzu hissediyorum.Çok neşeli bir paylaşım.Bilhassa mutfak.. kızımla benim hoşumuza gitti,bir de puantiyeli elbise..Görmeden anlaşmak,paylaşmak da güzelmiş.İyi akşamlar Berika.

  YanıtlaSil
 5. Herşeye eskiye dönüş var ... Ne varsa eskilerde var😀

  YanıtlaSil
 6. Kıyafet kombinlerimde annemden bir parça kullanmasam olmaz! Retro yaşam biçimi aslında.

  YanıtlaSil
 7. Ne guzel bir yorumdur o @Ece Evren cok tesekkur ediyorum ☺ Yeşim ve Dilek size ayrıca tesekkur ediyorum iyi ki varsiniz ☺

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…