Bir şair padişah2 "Muhibbi\Kanuni Sultan Süleyman"


Kanuni Sultan Süleyman yuvarlak çehreli, ela gözlü, kaşlarının arası açık, doğan burunlu, seyrek diş­li uzun boylu olarak tarif edilen padişahın söz ve hareketleri son derece ölçülü ve nazik olarak nitelendirilmektedir. Ebussuud Efendi’ye kendi el yazısıyla yaz­dığı mektubundaki “Halde haldaşuın, sinde sindaşıım, âhiret karıııdaşuın. tarîk-i Hak’da yoldaşımı Molla Ebû Sıı’ûd Hazretleri’ne dii’â-i bî-had iblâğından son­ra- Nediir hâliiniiz ve nicediir müzâc-i lâzınıü’l-iıntizâcuiiuz?'”ifadesi, hakkın­daki bu görüşün doğruluğuna delil oluşturmaktadır. Bilginler, hekimler ve şair­lerle bulunup sohbet etmekten ve şiirlerine nazire yazılmasından hoşlanılmış.

Muhibbi II. Murad’la başlayan şair Osmanlı padişahlarının beşincisidir. Büyük dedesi Fâtih,dedesi II. Bayezid ve babası Yavuz gibi o da şiir sanatıyla yakından ilgilenmiş ve Osmanlı edebiyatının çoğu gazel olmak üzere 3000 civa­rında şiiriyle en hacimli dîvanlarından birini vermiştir. İlk devirlerinde yazmış olması muhtemel bazı gazellerinde görülen aksaklıklara karşılık, eserlerinin önemli bir kısmı son derece ustaca söylenmiş şiirlerden oluşur.
Muhibbî‘nin dev­let meselelerinin ağır yükü ve yorucu seferlerle geçen bir ömür içerisinde, eski­lerin sürekli yazıp söyleyen anlamında “pür-gû” diye nitelendirdikleri türden bir şair olmasına karşılık, eserlerinde hiçbir zaman bu tipteki sanatkârların düştükle­ri özensizliğe düşmediği görülmektedir. Gazelleri inceden inceye işlenmiş hayâl­ler ve söz oyunlarıyla doludur. Sade yazmaktan ve zaman zaman ustaca kaleme alınmış kahramanlık şiirleri nazmetmekten hoşlanan bir şairdir.
Kânûnî, eğer ci­han hakimi sultanlardan biri olmasaydı bile şair olarak edebiyat tarihimizde yer alması gereken şahsiyetlerden biri olurdu.Arapça, Farsça ve Türkçe şiirleri olup Çağatayca da biliyordu. Farsça Dîvân’ı Coşkun Ak tarafından tercümesiyle birlikte yayınlanmıştır Muhibbî’nin Farsça Divan’ıCoşkun Ak tarafından neşredilmiştir.
Kanûnî hakkında bilgi veren kaynaklar onun hem Farsça hem de Türkçe şiirlerini övmüşlerdir. Nitekim Ahdî, “Türkî dilinde eş’âr-ı bî-nihâyesi lıûb ve zebân-ı risîde güftâr-ı bî-gâyesi mergûbdur” diyerek şiirlerinin güzel olduğunu ve beğenildiğini ifade ederken, Lâtîfî ise Farsça ve Türkçe güzel gazelleri ile nazik şi­şeri olduğunu söylemiştir. Oğullarından Şehzade Mustafa, Bayezid ve Selim de kendisi ve dedeleri gibi şair olarak yetişmişlerdir.

Nihayet göz gördü,gönül sevdi...Bunlar suçsa gel öldür.
Allahtan hep sehitlik dilerdim..Allaha şükürler olsun ki yan bakışın beni öldürdü.Muhibbi halini kime şikayet etsin...Ona zulmeden Aşktır. . .

Muhibbi: Kanuni Sultan Süleyman

Yorumlar

 1. Pek bana hitap etmemis ama yazin gerçek ten çok iyi olmuş ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Bu deryada boğulmak güzeldir tavsiye ederim ☺✌

   Sil
 2. Tarihimizi okumaktan,öğrenmekten hiç bıkmadım.Hatta devamlı araştırmaktan haz duyarım.Zevkle okudum,çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Emeklerine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkürler ablacigim benimde tarihe ayri bir ilgim vardir ogrenecek daha cok sey var dogrusu...Sevgiler

   Sil
 3. Tesirli bir yazı oldu beni etkiledi doğrusu söylemek gerekirse... Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Güzel bir anlatım olmuş. Avni, Muradi... İlahr bekleriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sultan Mehmed Handan (Avnî) bahsetmistim bu 2.seri ☺
   http://berikaningunlugu.blogspot.com.tr/2015/03/bir-sair-padisah-fatih-sultan-mehmed.html?m=1

   Sil
 5. Yavuz sultan selimin şiirlerini okuyordum bir aralar kanuninin de dikkatle okumak lazım. Alim allah tvlerin anlattığı gibi değildir heralde koca kanuni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Muhteşem Süleyman" O...Bizim atalarimizin icinde en guzel orneklerden birisidir.Cok sansliyiz ki boyle zat-ı şahaneler gibi örneklerimiz var önümüzde ☺

   Sil
 6. Sanata değer veren liderler hiç bir zaman unutulmayacaklardır. Teşekkür ederiz güzel yazın için. :)

  YanıtlaSil
 7. http://senaleyingezegeni.blogspot.com.tr/2015/05/mim-3-depresyon-ve-sark-secimi.html#more Mimlendin :D ~~

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar