Ana içeriğe atla

ENGEL BİZİM BEYİNLERİMİZDE!


Merhabalar ;

herkese mutlu ve huzurlu bir pazar günü diliyorum.Bu sefer bir arkadaşımızın yazısını paylaşmak istiyorum sizlerle lütfen dikkatle okuyunuz ve yürek veriniz bu çağrıya :)

Evet Engelliyim !!!!
Herkese merhaba... Ben 18 yaşında doğuştan fiziksel engelliyim. Engelimden dolayı toplumda dışlanıyor , hor görülüyorum . Evet ben engelliyim... Lise son sınıftayım şuan ve sınava hazırlanıyorum. Okula , sokakta kısacası her yerde dışlanıyorum. Toplumdaki zihniyet belli kesimlerde o kadar geri ki , bi engelliye nasıl davranılacağı konusunda hiç bir bilgisi yok. Bence bu konuda toplum bilgilendirilmeli. Daha engelli kelimesinin ne demek olduğunu bilen yok. 
 Engelli doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiye engelli denir.
 Engellilik konusunda toplumda ciddi bir ayrımcılık var. Ülkemizde de, yasal boyut ve devlet düzeyinde sunulan hizmet dahil, ciddi bir ayrımcılık yaşanıyor. Toplumda engellilik, yoksullukla, cahillikle ilintili olarak görülür. Engelliliğin genetik olduğu gibi yargılar oluşmuş durumda. Biz, şunu söylemek istiyoruz; ‘Engellilik’ cahillikle, yoksullukla doğrudan ilintili değil.‘‘Engelli’ demek ‘hasta olmak’ demek değildir. Engelliliğin içinde bir kronik hastalık boyutu var ama genel olarak bir hastalık olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Ayrımcılığa uğrayanların ifade ettikleri toplumsal yaşamda maruz kaldıkları ayrımcılıkları ise aşağıdaki gibi gruplamak olanaklıdır.
Evet ben engelliyim. Toplumdada herkesin bilgilendirilmesi konusunda yukarıda az da olsa bahsettim. Onu açacak olursak resimde de olduğu gibi yapıların da bizlere göre olmalı. Yeni bina yapılıyorsa birçok basamak varsa yanına birde rampa yapmalılar.. 4-5 katlı bina bile olsa asansör olmalı. 
Benim diyeceklerim şimdilik bu kadar... Bu benim ilk blogum ... acemiliğimi mağzur görün. İleri ki zamanlarda kendimi geliştirip çeşitli yazılar yazacağım.. 
                                               Şimdilik Hoşçakalın ... !!!


Bu arkadaşımızın blogunu takip etmek için buraya tıklayınız. :)

Yorumlar

 1. Benim duyarlı Berika'm.yazıyı okudum.Fatoş hanımın bloğunu da ziyaret ettim.Bizımle paylaştığın için teşekkür ederim.Mutlu ve huzurlu pazarlar...

  YanıtlaSil
 2. Mehtap ablacığım bende çok teşekkür ederim duyarsız kalmadığın için :) Rabbime emanetsin sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. yüreğine sağlık hemen izlemeye alıyorum onlar engelli değil bizleriz engelli olan onları engelli gördüğümüz için en çok da :(

  YanıtlaSil
 4. Duyarlılığınız için çok teşekkür ediyorum.Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. ayrıca müziğin çok huzur verici söylemeden edemedim bloglarda gezerken bile dinledim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim begenmenize :)) Her zaman gelin her zaman dinleyin sizin gibi kisileri gormek beni gercekten cok mutlu ediyor :) ♥

   Sil
 6. çok teşekkür ederim.. Acemice olan yazımı beğenip paylaştığınız için .. herkese teşekkür ederim arkadaşlar .. emin olun sizlerin desteğiyle blogumu geliştireceğim...

  YanıtlaSil
 7. Rica ederim canım.Sen yazmaya devam et sakın vazgeçme.Blogunu takipteyiz ;)

  YanıtlaSil
 8. çok teşekkür ederim canım.. iyi ki varsınız ;)

  YanıtlaSil
 9. Berikacım merhaba. Fatoş'un bloğundaki saçma uyarının nedeni hakkında bilgin var mı acaba? Yani girişteki uyarı. Ve bloğu listeme eklediğim halde yayınlar gelmiyor. Bir bilgin varsa beni aydınlatabilir misin? Onun bilmediğini acemi olduğunu tahmin ettiğim için sana sorayım dedim.

  YanıtlaSil
 10. Fidancım bende karşılaşıyorum o uyarıyla kendisine sormadim ama sanirim bloğun iceriğini yetiskinler icin secmis olsa gerek...Bir bilgi alirsam sana iletirim.Veya soylerim kendisine duzeltir canim

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İYİ Kİ VARSIN

''Dikkat! Bu post öneri içerir''
Eğer sevgiliniz veya eşiniz için el emeği bir sürpriz

hazırlamak istiyorsanız lütfen youtube kanalıma 

yüklediğim bu videoyu izleyin :)

İyi ki varsın dediğiniz her kim varsa ömür boyu 

yanınızda olması dileklerimle...

Tek bir cümle içinde ne çok şey barındırır. “iyi ki varsın” demek, “sayende” demektir; şükretmek, teşekkür etmektir.

bir dilektir aynı zamanda, “iyi ki varsın”. tek bir dilek: var olanın, hep olmasını istemektir. “iyi ki varsın”, “tamam” demektir.

artık aramayı bırakabileceğini bilmek, her şeyin artık yerli yerinde olduğunu anlamaktır. tamamlanmış hissedebilmektir. “güvendeyim” demektir, iyi ki varsın.

birine, tüm şeffaflığınla, bin-bir rengini gösterebilmektir.

başını yaslayacağın yeri bulmanın rahatlığıyla emin olmak; “o varsa, bana kolay kolay bir şey olmaz” demektir.

üstüne üstlük, “her şey seninle daha bi’ güzel”dir, iyi ki varsın.

o varsa, hiçbir an sıradan olamaz, bilmektir. “sana ihtiyacım var” demektir.

bağlılıktır. mecburiyet…

Bir Şair Padişah II.Murad/Muradi

Daha önceki yazılarımda hem cihan hükümdarı olup hemde şair ruhlu olan padişahlardan bahsetmiştim onlara erişmek isterseniz Fatih Sultan Mehmed Han ve Kanuni Sultan Süleyman  tıklayınız ;)

Şimdi ise 2.Murad Han, Muradi mahlası ile karşımızda.Birazcık naçizane bilgi vereyim istedim...

"Gerçi kim haddüm degüldür bûseni kılmak dilek
Ârif olan çün bilür anı ne lâzım söylemek"

Muradî

Osmanlının 6. Padişahı, şair, Muradî mahlasıyla şiirler yazmış. Doğumu Amasya 1404, Ölümü Edirne 3 Şubat 1451. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Suli Bey'in kizi Emine Hatun'dur. Bazı kaynaklar annesinin Amasyalı Divittar Ahmed Paşa'nın kızı Şehzade Hatun olabileceğini de belirtirler. (Ak, Coşkun, a.g.e, 49)

Mevlevî tarikatına mensup, hattat bir şair olan Sultan II. Murad, saza, söze ve eğlenceye düşkündü. Türk musikisine önemli hizmetleri olmuştur. 

Kalem ve kılıç; her ikisi de onun zamanında çok kıymetliydi. Döneminde Arapça ve Farsça'dan önemli eserler Türkçe&…

Yapayalnız öldükten sonra cesedi kadavra yapılan yazar: Ömer Seyfettin

Türk Edebiyatı'nın unutulmaz isimlerinden Ömer Seyfettin'in cenazesine kimse sahip çıkmayınca, ünlü yazar kadavra yapıldı.
Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden olan Ömer Seyfettin, aynı zamanda edebiyatın en çok okunan yazarlarından. Yalnızca 36 sene yaşayan yazar, aynı zamanda Türk Edebiyatı'na çok sayıda eser kazandırmıştır;ancak ünlü yazarın hikayesi ne yazık ki edebiyata kazandırdığı eserler kadar parlak sonlanmamıştır. 
23 Şubat 1920'de şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde 6 Mart'ta son nefesini verdi. Şeker hastalığından habersizdi Kadıköy dolaylarındaki kiralık evinde yalnız yaşayan Ömer Seyfettin'in yakalandığı şeker hastalığından ne kendisinin ne de doktorların haberi vardı. Şeker hastalığının günümüzdeki kadar yaygın olmadığı o dönemde, tedavi yöntemleri de yeterince gelişmemişti. Ünlü yazar yemek yiyemiyor, günden güne zayıflıyordu; onunla yalnızca en yakın arkadaşı Ali Canip ilgileniyordu. Doktor tavsiyesiyle bol…